Рішення ФРС по ключовій відсотковій ставці

31 січня відбулося перше засідання Федеральної Резервної Системи в 2024 році. На ньому було прийнято рішення залишити ключову відсоткову ставку без змін. Такий результат був очікуваний для публіки, але тези, що прозвучали на прес-конференції розчарували.

Що ж такого наговорили та до яких наслідків це призведе, розбираємо в матеріалі.

Рішення ФРС по ключовій відсотковій ставці

Прес-конференція ФРС

Федеральна резервна система залишає процентні ставки незмінними (5,25-5,5%) четверте засідання поспіль і сигналізує про готовність до їх зниження. Проте слова голови ФРС Джерома Пауелла стали для інвесторів холодним душем та викликали багато дискусій.

Ключові тези його виступу слідуючі:

  • ставку не буде знижено, доки регулятор не отримає більшої впевненості в тому, що інфляція знижується до 2%
  • я не думаю, що комітет досягне рівня впевненості до березневої зустрічі
  • облікова ставка, ймовірно, досягла піку для цього циклу посилення, і якщо економіка розвиватиметься як очікувалося, буде доцільно почати знижувати ставки в якийсь момент цього року
  • ми готові підтримувати поточний цільовий діапазон ставки федеральних фондів довше, якщо це буде доцільно.

Рішення залишити цільовий діапазон для еталонної ставки по федеральних фондах без змін на 22-річному максимумі було прийнято одноголосно. Регулятор також підтвердив свій намір продовжувати скорочувати свій баланс на $95 млрд на місяць.

Пауелл сказав журналістам, що офіційні особи ФРС планують розпочати поглиблені переговори щодо балансу на своєму березневому засіданні.

Останні економічні дані

ВВП США в четвертому кварталі зріс сильніше за очікування: 3,3% річних проти прогнозу у 2% (попередній квартал +4,9% річних). Фактичні дані виявилися набагато вищі прогнозу. За весь 2023 рік економіка зросла на 2,5%, а головним каталізатором зростання стали особисті витрати котрі зросли на 2,8%.

Базовий індекс цін особистого споживання (PCE), на котрий насамперед звертає увагу ФРС при визначенні грошово-кредитної політики, зріс на 2%, аналогічно як і в 3-му кварталі.

П’ятничні дані з ринку праці продовжили дивувати силою економіки США. При очікуваннях зайнятості у 187 тис. поза сільським господарством, фактичний показник склав 353 тис. В грудні 2023 року було додано 333 тисячі робочих місць. Безробіття залишається на історичному мінімумі – 3,7%.  Драйверами створення нових робочих місць стали галузі охорони здоров’я, ділових послуг та роздрібної торгівлі.

Оцінка ситуації

Незважаючи на жорстку політику ФРС, витрати і кількість робочих місць зростають, а інфляція сповільнюється. В такій ситуації пауза ФРС щодо ставок є виправданою.

Федеральна резервна система намагається досягти того, що їй, мабуть, вдалося лише раз за свою більш ніж 100-річну історію – стримати інфляцію за допомогою жорсткішого кредитування, не вводячи США в рецесію. Більше того, вона намагається виконати це завдання під час президентських виборів які політично розділили країну.

Нещодавно декілька представників від демократичної партії, включаючи голову банківського комітету Сенату Шеррода Брауна та сенатора від Массачусетсу та колишнього кандидата в президенти Елізабет Уоррен , написали Пауеллу , закликаючи його знизити процентні ставки. Проте регулятор це незалежний орган і всі ці заклики подібні до «фонового звучання радіо» яке жодним чином не впливає на перебіг подій.

Наслідки

Рішення ФРС, що було прийняте 31 січня, а також плани щодо майбутніх кроків були проігноровані інвесторами. Фондові індекси зростають, здебільшого завдяки «Чудовій сімці» (Apple, Alphabet, Amazon, Microsoft, Meta Platforms, Nvidia, Tesla).

Meta в четвер 1 лютого вперше в історії оголосила про виплату дивідендів ($0,5 на акцію, щоквартально). Після цього акції компанії стрімко зросли додавши за торгову сесію 20%. Паралельно зросли акції Amazon котра представила ШІ-помічника з покупок. У п’ятницю Apple почала видавати перші передзамовлені гарнітури Vision Pro. Це перша велика категорія нового продукту компанії з 2015 р. На передпродажі компанія продала близько 180 тис одиниць. Загалом «чудова сімка» забезпечила 45% приросту S&P 500 в 2023 році.

Інвестори розраховують, що ріст зарплат (0,6% м/м – максимум з березня 2022 року) та сильний ринок праці дозволить компаніям перевершити очікування на початку 2024 року. Вони вперто продовжують нехтувати тим фактом, що зниження ставок з великою ймовірністю відтерміновується (травень, червень).

Чим довше грошово-кредитна політика буде залишатися жорсткою, тим негативнішими будуть наслідки.

Ринок праці

Учасники ринку забувають про анонсовані в січні зменшення штатів працівників.

Google, Microsoft, Amazon, BlackRock, Citi, PayPal, SalesForce, UPS та інші заявили про масові скорочення персоналу. Основні причини – це очікуване зниження попиту споживачів при уповільненні економіки, а також імплементація технології штучного інтелекту, яка замінить частину співробітників, знизивши витрати на персонал.

Зараз ринок праці залишається сильним, але коли ми бачимо заголовки про скорочення в США, зазвичай мається на увазі анонс, а не факт. Потрібно пам’ятати, що масові скорочення проводяться в цій країні відповідно до WARN Act який передбачає офіційне повідомлення за 60 днів до фактичного звільнення. Це означає, що в статистиці ці цифри ми побачимо в березні-квітні.

Поки не охолоне ринок праці, а інфляція не знизиться нижче 3%, ФРС навряд чи перейде до пом’якшення фінансових умов та зниження ставок.

Рішення залишити ставку без змін мало безпосередній вплив на дохідність казначейських облігацій, котра зросла, та долар США, який зміцнився.

Рішення ФРС. Дохідність 10 річних облігацій
Дохідність 10-ти річних облігацій. Джерело: tradingeconomics
Рішення ФРС. Індекс долара
Графік зміни індекса долара США. Джерело: TVC

Очікування

До слідуючого засідання ФРС залишається більше місяця (20 березня 2024 року). Протягом цього часу на нас очікує дві публікації щодо інфляції в США та одна з ринку праці. Учасникам ринку вартує уважно стежити за цими даними, оскільки поточний консенсус вказує на перше зниження ставки 1 травня. Але якщо сповільнення інфляції прискориться, а ринок праці суттєво охолоне, то не виключено, що пом’якшення розпочнеться в березні.

В незалежності від того коли буде перше зниження ставки воно призведе до слідуючих наслідків:

  • зниження індексу долара США;
  • зростання вартості золота;
  • зниження дохідності та зростання вартості державних облігацій США;
  • корекція фондових індексів.

Цей контент призначений лише для інформаційних цілей. Ви не повинні купувати чи продавати виключно на основі цієї інформації. Це не посібник до дії. Приймайте рішення дотримуючись власної інвестиційної стратегії та ризик-менеджменту.

Поділитися:

Share on telegram
Telegram
Share on facebook
Facebook
Share on email
Email
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Залишити коментар