Стейблкоїни стали досить популярними серед користувачів криптовалют, оскільки вони надають можливість зберігати цінності у стабільній формі та використовувати їх для проведення різноманітних операцій, що робить їх привабливим інструментом для торгівлі на ринку криптовалют. Однак, випуск стейблкоїнів може мати проблеми, про які варто знати. У даній статті ми розглянемо, в чому полягає проблема випуску стейблкоїнів, на прикладі USDT від Tether, та як їх вирішують компанії.
Як працює Tether
Tether, найбільший емітент стейблкойнів, має надзвичайно просту бізнес-модель:
- Люди дають долари.
- Компанія повертає їм стейблкойни USDT. Кожен USDT коштує 1 долар США, а обмінний курс становить один USDT рівний одному долару США. Якщо люди віддають Tether 10 000 доларів США, компанія повертає їм 10 000 USDT.
- Tether зберігає долари десь у безпеці, ймовірно заробляючи на них відсотки, які він використовує для оплати операційних витрат, зарплат керівників…
- Якщо люди хочуть повернути свої долари, вони можуть передати Tether USDT і отримати долари назад, знову ж таки по курсу 1 USDT рівний 1 долару США.
Згідно останнього звіту аудиторів (грудень 2022 року) активи Tether складають близько 67 мільярдів доларів США, які підтримують токени USDT на суму близько 66 мільярдів доларів США.
В цілому це дуже простий і привабливий бізнес, але на практиці виявилося, що це дуже складно. Як ви ведете цей бізнес? У вас є люди які переказують вам долари, а ви надсилаєте їм їхній USDT на блокчейні. В той же час ви зберігаєте долари на банківському рахунку, у фонді або в казначейських векселях, або в будь-якому іншому вигляді отримуючи 4% «надійного» прибутку, і якщо люди хочуть повернути свої долари, ви переказуєте їм долари, а тим часом ви заробляєте приблизно 200 мільйонів доларів на місяць, і все у вас добре.
Проте в дійсності маємо слідуюче – люди йдуть до своїх банків і кажуть: «Я хотів би перерахувати Tether 1 мільйон доларів, щоб купити стейблкойни», а банки кажуть «ні». Потім Tether звертається до банків і каже, що «ми хотіли б розмістити 67 мільярдів доларів, щоб забезпечити наші стабільні монети», і банки відповідають «ні». А потім люди йдуть до Tether і кажуть: «Я хочу, щоб ви повернули мені 1 мільйон доларів за мої стейблкоїни», і всі банки кажуть «ні». Звичайно це перебільшення, але основний факт життя Tether, полягає в тому, що багато фінансових посередників — банків, брокерів, аудиторів, які зазвичай були б у захваті від роботи з 67 мільярдами доларів, чомусь цього не роблять. Тож Tether має виконувати цей дуже простий бізнес у дуже складний спосіб.
Розслідування Wall Street Journal
Як би ви це зробили на їхньому місці? Нещодавно Wall Street Journal опублікував статтю про одну можливу відповідь, чітко підсумовану заголовком: «Криптокомпанії, що стоять за Tether, використовували фальсифіковані документи та підставні компанії, щоб отримати доступ до банківських рахунків».
Як це відбувалося:
- Зусилля Tether зберегти доступ до банків стали актуальними в березні 2017 року, коли Wells Fargo & Co. припинила обробку транзакцій кількох тайванських рахунків, які використовував Tether. Філ Поттер, нині колишній головний стратегічний директор Tether, намагався заспокоїти стурбованих користувачів під час конференції через кілька тижнів, сказавши, що Tether і Bitfinex завжди знаходили рішення. Згідно з документами, компанії відкривали нові облікові записи, використовуючи відомих керівників компаній і змінюючи назви компаній. На Тайвані рахунки були в довірчій власності Кріса Лі, керівника компанії Hylab Technology Ltd., яка виготовляє телевізійні приставки. Але рахунки були відкриті на компанію під назвою Hylab Holdings Ltd.. Отже весь механізм полягав у тому, що всі клієнти переказують гроші Legitimate Import/Export Ltd. і маркують їх «для телевізорів», хоча насправді це були кошти для Tether.
Ось ще одна історія про Tether та його дочірню компанію, криптобіржу Bitfinex яку описали журналісти Wall Street Journal:
- Керівники Tether і Bitfinex намагалися розширити свій доступ до банків за допомогою рахунку в нью-йоркському Signature Bank, який був прихильним до криптовалюти. Згідно з документами, на початку того ж року Signature закрив два облікові записи, пов’язані з компаніями, і відхилила ще одну спробу Bitfinex восени того ж року, за словами особи, знайомої з цим питанням. Потім банкірів познайомили з компанією під назвою AML Global, брокером авіаційного палива, який мав намір відкрити рахунок. Відповідно до заявки обліковий запис буде контролюватись Крістофером Харборном, у якому говориться, що він використовуватиметься для торгівлі криптовалютою в основному на відомій біржі Kraken з метою хеджування валютних ризиків.
Ви продаєте авіаційне паливо та хеджуєте свою валюту, торгуючи криптовалютою? Ймовірно ви брешете, щоб мати прикриття для криптовалютного обміну! Уявіть, що ви зайшли в банк і сказали: «Я працюю в бізнесі, де я продаю авіаційне паливо за криптовалюту»! Що вони подумають? Хто, на їхню думку, купує авіапаливо за криптовалюту?
У будь-якому випадку підроблені документи та підставні компанії для отримання банківських рахунків є одним із можливих підходів Tether. Проте Tether сказав, що звіт журналу був повністю неточним і вводить в оману і додав, що Tether і Bitfinex мають програми відповідності світового рівня та дотримуються вимог законодавства.
Інші спроби отримати доступ до долара
Інша спроба отримати доступ до долара полягала в тому, щоб знайти якогось партнера з грошових переказів, який би був більш терпимим до ризику, ніж Wells Fargo. Але і тут є свої проблеми:
- Bitfinex перемістив понад 1 мільярд доларів США в панамський платіжний процесор Crypto Capital Corp., незважаючи на відсутність письмової угоди між компаніями, як свідчать судові протоколи. Crypto Capital зараз вже не існує. … До жовтня 2018 року план Crypto Capital мав зворотний ефект. Близько 850 мільйонів доларів коштів компаній були конфісковані владою США та Європи в результаті кримінальних розслідувань банківського шахрайства та ймовірного відмивання грошей. Клієнти мали проблеми зі зняттям коштів, tether втратив прив’язку до долара США, а Bitfinex позичив у Tether, щоб покрити діру у своєму балансі. Наступного року Bitfinex заявив, що був ошуканий Crypto Capital і все ще прагне повернути конфісковані кошти.
Перевага пошуку платіжного процесора, який не вимагає багато документів, полягає в тому, що вони візьмуть ваші гроші без великої кількості документів. Недоліком є те, що не віддадуть.
Те, що працює
Є й інші, теоретично цікавіші підходи. Одна хороша ідея полягає в тому, щоб робити все як би синтетично. Ваші проблеми полягають у тому, щоб отримати долари, зберегти їх і повернути долари. Випуск Tethers на блокчейні – це найлегша частина вашого бізнесу. Якщо ви можете випустити Tethers, не отримуючи доларів, це спростить ваше життя. Звичайно, тоді у вас не буде доларів! Вся суть Tether полягає в тому, щоб підтримуватися доларами, щоб час від часу публікувати аудиторські звіти, які будуть говорити про те, що Tether повністю забезпечений доларами.
А тепер уявіть собі систему:
- Деякій криптобіржі чи торговій фірмі легше отримати долари, ніж вам.
- Вони отримують долари та перетворюють їх на якусь криптовалюту. Можливо, інший стейблкоїн або просто Bitcoin.
- Вони дають вам криптовалютну форму вартості в обмін на Tether.
- Вам ніколи не доведеться торкатися доларів, уникаючи багатьох головних болів.
- Вони також здійснюють вивід готівки.
Хтось інший, якась незалежна третя сторона з власними банківськими відносинами обробляє долари, тож вам не потрібно цього робити. І Tether насправді має справу в основному з великими клієнтами, криптовалютними біржами та великими трейдерами, замість того, щоб дозволяти кожному роздрібному інвестору купувати та продавати USDT безпосередньо за допомогою Tether. Але було б ще простіше, якби навіть з ними торгівля велася переважно безготівковим способом.
Навряд чи це велика частина бізнесу Tether, але ось ще одна історія з Wall Street Journal за грудень:
Компанія, що стоїть за стейблкойном USDT, все частіше позичає клієнтам власні монети, а не продає їх за тверду валюту. Ця зміна збільшує ризики того, що компанія може не мати достатньо ліквідних активів для виплати викупу в умовах кризи.
Tether Holdings Ltd. стверджує, що надає кредити лише «надійним» клієнтам і вимагає, щоб позичальники розміщували велику кількість «надзвичайно ліквідної» застави, яка може бути продана за долари, якщо позичальники не виконають зобов’язань.
Ці кредити з’являлися протягом кількох кварталів у фінансових звітах, які Tether показує на своєму веб-сайті. В останньому звіті станом на 30 вересня вони досягли $6,1 млрд, або 9% загальних активів компанії. Станом на кінець 2021 року вони становили 4,1 мільярда доларів, або 5% загальних активів.
Tether називає їх «забезпеченими позиками» та мало розкриває інформації про позичальників або заставу. Алекс Велч, прес-секретар Tether, підтвердив, що всі забезпечені кредити, перелічені у звітах, були видані та деноміновані в USDT. Компанія заявила, що позики були короткостроковими, а заставу зберігає Tether.
Якщо ви продаєте USDT за долари, вам потрібно зробити доларовий переказ, якщо ви позичаєте USDT під заставу біткоїн, вам цього робити не треба.
Висновок
Tether має дуже хороший і простий бізнес, але на практиці все дуже складно. Випуск USDT під заставу біткоїн насправді може бути легшим і безпечнішим, ніж випуск USDT в обмін на долари в банку. Щоб отримати долари в банку, потрібен банк.
Розуміючи масштаб проблеми провідні гравці галузі починають діяти. Засновник Tron Джастін Сан заявив сьогодні про готовність підтримати створення «надійного банку» для криптовалютної індустрії:
«Нещодавні інциденти підкреслюють потенційні збитки, заподіяні багатьом у галузі. Настав час створити банк, здатний задовольнити потреби криптоіндустрії. Я готовий співпрацювати, щоб забезпечити фінансування, управління та оперативну підтримку», – написав він у Twitter.
Є впевненість, що цей заклик буде підтримано і вже найближчим часом буде побудовано надійний міст між традиційними фінансами та криптовалютою. Випробування з якими зараз стикаються криптокомпанії в кінцевому результаті повинні зробити їх тільки кращими та безпечнішими для пересічного інвестора.
Цей контент призначений лише для інформаційних цілей. Ви не повинні купувати чи продавати виключно на основі цієї інформації. Це не посібник до дії. Приймайте рішення дотримуючись власної інвестиційної стратегії та ризик-менеджменту.