В період з 1995 по 2000 роки фондовий ринок зростав з шаленою швидкістю. Джерелом позитиву стала комерціалізації інтернету. Інвестори вкладали гроші у все, що мало закінчення крапка ком. Індекс NASDAQ 100 за ці роки зріс майже на 1100%, з позначки в 400 пунктів до 4412. Проте згодом ринок зрозумів – одного .com недостатньо, необхідно щоб компанії мали працюючу бізнес модель яка приносить дохід. За два роки ринок обвалився на вражаючі ~83%, що отримало назву «бульбашка доткомів». Переважна більшість стартапів збанкрутувала, а інвестори втратили >$5 трлн.
Чи можлива така ситуація на ринку криптовалют і як можуть розгортатися події, розбиралися наші експерти.
Причини виникнення бульбашки .com
Ключова причина виникнення бульбашки доткомів – завищена оцінка компаній. Складалося враження, що інвестори втратили зір та здоровий глузд. Вони оцінювали компанії за майбутніми доходами та прибутком, але в дійсності ці доходи ніхто не міг порахувати, оскільки це була повністю інноваційна сфера яка не мала історичних даних роботи для прогнозування. В результаті акції були суттєво переоцінені. Фактично всі ці інвестиції були спекулятивними, вони не мали під собою ні надійних показників прибутковості, ні логіки. Недалекоглядна стратегія завадила інвесторам помітити попереджувальні сигнали про те, що наближається катастрофа.
Інша причина, що призвела до розриву бульбашки – непомірні витрати на маркетинг. Капітал лився рікою і компанії намагалися швидко перетворитися з «молюска в акулу». Витрати на рекламу, в деяких випадках, перевищували 90% від бюджету компанії. Прагнучи слави, стартапи пропонували свої послуги зі знижкою або взагалі безкоштовно. Це було економічно не обгрунтовано і як результат призводило до банкрутств.
Жодна бульбашка не можлива без грошей і у випадку з доткомами без них не обійшлося. В період з 1995 по 2000 роки ставки знаходилися на відносно низькому рівні, був прийнятий закон про пільги для платників податків, що робило капітал легко доступним. Ці фактори у поєднанні з меншою кількістю бар’єрів для фінансування технологічних компаній призвело до масових інвестицій у сектор, роздувши бульбашку до критичних розмірів.
Не обійшлося без участі ЗМІ. Вони закликали громадськість інвестувати у ризиковані технологічні акції, рекламуючи надмірно оптимістичні прогнози щодо майбутніх доходів. Провайдери фінансової інформації, такі як Bloomberg, The Wall Street Journal, Forbes та інші, публікуючи інвестиційні аналізи стимулювали попит.
Зрештою, ці причини сприяли лопанню надмірно роздутої бульбашки. Коли .com-компанії, які відчували нестачу коштів, почали втрачати у вартості, страх охопив інвесторів викликаючи додаткові продажі, почався процес так званої масової капітуляції. В результаті акції інтернет-компаній, чия ринкова капіталізація сягала сотень мільйонів доларів, а подекуди й мільярдів, за кілька місяців знецінилися.
Чи можлива бульбашка на ринку криптовалют?
В цілому якщо порівняти ринок криптовалют з фондовим ринком 1995-2002 років, то на ринку цифрових активів така ситуація виникає кожні 4 роки.
Орієнтовно три роки триває цикл зростання вартості крипти, а потім на протязі року відбувається падіння. Розміри зростання сягають тисяч відсотків, після чого відбувається корекція глибиною ~80%.
Незважаючи на подібність ситуацій є відмінності які дозволяють цифровим активам надалі успішно функціонувати та уникати банкрутств:
- Компанія для успішного функціонування має генерувати прибутки (продаж товарів, послуг…), криптопроєктам для успішного функціонування здебільшого потрібні «віряни» які будуть підтримувати роботу мережі незважаючи ні на що. Це дозволяє протоколам пережити криптозиму.
- На відміну від компаній багато криптопроєктів є децентралізованими, що не дозволяє керівництву зловживати своїм становищем та неефективно використовувати кошти.
В 2022 році на ринку цифрових активів сталося декілька гучних банкрутств, проте більшість з них по причині помилок та зловживань централізованого управління. Децентралізовані протоколи й надалі успішно працюють.
- Охоплення аудиторії. Попри те, що компанії в 2000 роках були орієнтовані на інтернет, доступ до цього блага мала незначна кількість населення планети. Це обмежувало можливості щодо продажу товарів та послуг. Зараз, коли доступ до всесвітньої павутини можна отримати в будь-якій точці планети, криптопроєкти можуть надавати свої послуги широкому колу споживачів, що значно збільшує кількість джерел генерації прибутку.
- Географія інвесторів. За 20 років інтернет став широко доступним як і інвестиції. На межі тисячоліть інвестувати в акції могло обмежене коло людей з розвинених країн світу. Зараз інтернет є «всюди», інвестиції в криптовалюти доступні практично будь-кому – це диверсифікує капітал та робить цифрові активи більш стійкими до ринкових потрясінь.
- Операційні витрати криптопроєктів суттєво менші за витрати компаній у традиційному розумінні цього слова. Це дозволяє протоколам пережити часи суттєвого відтоку капіталу (80%+).
Всі вище перераховані відмінності роблять криптопроєкти кращими за компанії .com, проте більшість цифрових активів не мають жодної практичної користі. Багато криптовалют є просто копіями які роблять одне й те саме, деякі створені виключно для збагачення їхніх творців (мем-коїни), інші працюють у напрямках які не мають майбутнього… Все це зараз є на ринку цифрових активів і рано чи пізно весь непотріб зникне.
Інтернет з’явився в 1983 році. Знадобилося орієнтовно 15 років, щоб він «пішов у маси». Коли всі повірили, що інтернет зробить компанії надприбутковими та інвестували всупереч здоровому глузду ринок відсіяв нежиттєздатних, відбувся природній відбір! Інтернет не міг зробити всі компанії прибутковими – універсальних ліків не існує!
Криптовалюти (блокчейн) з’явилися 14 років назад і зараз вони знаходяться на межі масового використання. Країни активно впроваджують регулювання цифрових активів, провідні фондові біржі відкривають доступ для інвестицій в криптовалюти, блокчейн знаходить практичне застосування. Розвиток Web 3.0, метавсесвітів та децентралізованих фінансів створить фундамент для масового прийняття крипти і це з великою ймовірністю приведе до утворення бульбашки блокчейну. Доступність інвестицій в криптовалюти дозволить їй розростися до небачених масштабів. Ефект від розриву бульбашки блокчейну може в рази перевершити те, що сталося з інвесторами на початку 2000-их.
Цей контент призначений лише для інформаційних цілей. Ви не повинні купувати чи продавати виключно на основі цієї інформації. Це не посібник до дії. Приймайте рішення дотримуючись власної інвестиційної стратегії та ризик-менеджменту.