Стейблкоїни. TUSD змінює BUSD?

В лютому 2023 року компанія Paxos Trust під тиском SEC та за вказівкою NYDFS припинила карбування BUSD. Керівництво компанії заявило, що припиняє співпрацю з Binance та поступово виведе всі BUSD з ринку (до лютого 2024 року).

З того часу капіталізація BUSD знизилася з майже $16 млрд. до поточних $6 млрд.

Капіталізація BUSD
Капіталізація BUSD. Джерело: Coinmarketcap

Найбільша в світі криптовалютна біржа Binance втратила одне із важливих джерел ліквідності та залучення капіталу, що безумовно мало негативний вплив на результати діяльності. В тім керівництво біржі незабарилося і вже знайшло альтернативу у вигляді стейблкоїна True USD (TUSD). На торговій платформі зростає кількість криптопар з TUSD, доступний стейкінг, він використовується в Launchpool та Launchpad… Ймовірно рішення по заміні BUSD прийнято, в тім виникають запитання, наскільки ця заміна гідна?

Стейблкоїн TUSD

TUSD це п’ятий за капіталізацією (~$2,2 млрд. на момент написання матеріалу), стейблкоїн. Його функція полягає у забезпеченні співвідношення TUSD=USD (1:1). Станом на зараз функціонують стейблкоїни забезпечені активами та алгоритмічні стейблкоїни, TUSD відноситься до першої групи яка зарекомендувала себе як більш надійна (пригадуємо крах алгоритмічного стейблкоїна UST). До цієї ж групи відносяться USDT, USDC, BUSD та інші.

Карбування TUSD

Карбування токенів TUSD є відносно простим і може бути виконано одним із двох способів:

 1. Карбувати на біржі – токени TUSD можна карбувати на будь-якій біржі, де токен торгується.
 2. Через монетний двір, безпосередньо на веб-сайті TrueUSD (https://tusd.io) – користувачі повинні спочатку підтвердити свій обліковий запис надавши ідентифікаційну інформацію. Потім їм потрібно надати адресу гаманця BEP-2 або ERC-20 і перевести кошти зі свого банківського рахунку на адресу, вказану в додатку. Після перерахування коштів токени TrueUSD (TUSD) будуть надіслані на відповідні адреси гаманців користувачів.

Використання TUSD

TUSD працює в 12 мережах (згідно опису на Coinmarketcap), платформа Defillama вказує лише 10, ми з різних джерел нарахували 14:

 1. Tron;
 2. BNB Smart Chain;
 3. Avalanche;
 4. Ethereum;
 5. Fantom;
 6. Polygon;
 7. Heco;
 8. Arbitrum;
 9. Near;
 10. Syscoin;
 11. BNB Beacon Chain;
 12. Cronos;
 13. Optimism;
 14. Aurora

В будь-якому випадку це менше ніж у його попередника BUSD, який працює у 28 мережах, менше ніж у найближчого конкурента DAI, який працює у 35 мережах і значно менше ніж у лідерів ринку USDT та USDC які працюють у більше ніж 50 мережах.

Зростання капіталізації

З того часу як Paxos Trust погодився на вимоги регуляторів та припинив карбувати BUSD капіталізація TUSD зросла більше ніж на 150%, з $1 до $2,5 млрд і продовжує зростати. Ймовірно більша частина капіталу зосередженого в BUSD поступово перетече в TUSD.

На піку використання капіталізація Binance USD досягала $23 млрд.

Капіталізація TUSD. Джерело: Coinmarketcap

Приховані ризики TUSD

TUSD запущений в березні 2018 року командою TrustToken. Після запуску стейблкоїн користувався попитом у зв’язку з тим, що був запущений американською компанією та регулювався. Проте справжнє визнання прийшло після того як TrustToken продала TUSD (грудень 2020 року) китайській компанії Techteryx. На протязі року після цього капіталізація TrueUSD збільшилася на 500% і перевищила $1 млрд. доларів.

Те, що привело до успіху викликає найбільше запитань!

 Якщо TUSD продано тоді чому керують компаніями одні й ті самі люди?

Команда TUSD
Команда TUSD. Джерело: tusd.io
Команда Trusttoken. Джерело: trusttoken.com

Цитата з офіційного сайту TUSD: «Команда TrueUSD має дружні відносини співпраці з командою TrustToken. Команда TrustToken підтримує TrueUSD у сфері операцій, комплаєнсу та банківських відносин, співпрацюючи для підвищення стандартів клієнтського досвіду, збільшення маркетингового бюджету, збільшення інженерних ресурсів і більш адекватної підтримки ліквідності.»

Trust Token, схоже і зараз керує TUSD, але їхній точний зв’язок із Techteryx та обсяг їхніх обов’язків і зобов’язань не розголошується.

Про саму компанію Techteryx відомо мало, проте деякі відомості нам вдалося відшукати, датовані вони 2020 роком:

 • Techteryx, азіатський конгломерат з підприємствами в Гонконзі, Сінгапурі, Гуанчжоу, Шеньчжені, Пекіні. Веде діяльність в індустрії нерухомості, розваг, охорони навколишнього середовища та інформаційних технологій. З метою придбання TUSD вони створили спільне підприємство на чолі з Дженніфер Цзян. Після купівлі в механізмі роботи TUSD нічого не змінилося – приватні ключі управляються новою командою керування із мультипідписом Gnosis SAFE. Усі кошти TUSD зберігаються в повністю ліцензованих і регульованих банках і трастових компаніях у Сполучених Штатах та Гонконзі, включаючи PrimeTrust, Silvergate Bank і First Digital. Ні Дженніфер Цзян, ні конгломерат, ні будь-хто інший, пов’язаний з конгломератом, не контролює основні приватні ключі та кошти.

Наскільки ця інформація правдива, питання відкрите, оскільки будь-які пошуки в мережі не дають жодних результатів, запит в ChatGPT також залишився без відповіді.

На офіційному сайті TUSD жодного спогаду про Techteryx тільки традиційні гасла на кшталт наші цінності, команда, новини…

Звіти про атестацію TUSD свідчать про те, що Techteryx Ltd., яка веде бізнес як TrueUSD, розташована в Сінгапурі. Пошук Techteryx і TrueUSD в системі реєстру та бухгалтерського обліку та корпоративного регуляторного органу Сінгапуру не дає жодних результатів.

Позиціонує себе як прозорий та регульований, але?

TrueUSD у партнерстві з Chainlink і публічною бухгалтерською компанією в США запустила в лютому 2023 року протокол монетизації/блокування (смарт-контракт) в мережі в режимі реального часу для контролю постачання TUSD. Таким чином, інтелектуальний протокол контролю гарантує, що запаси TUSD не перевищують резерви TrueUSD, що зберігаються на рахунках зберігача. Перевірити резерви можна на сайті стейблкоїна в будь-який час.

Це рішення для підтвердження резервів разом із репутацією TrueUSD як американської компанії допомагає токену рекламуватись як прозорий стейблкоїн.

Однак TrueUSD фактично не регулюється. Частина резервів TrueUSD зберігалася в Silvergate Bank, що збанкрутував. Інша частина в Signet Bank, який також має проблеми через свої відносини з криптовалютними компаніями, що збанкрутували (Alameda Research , FTX, Blockfi та Celcius). Величезна частина резервів зберігається в 1st Digital, трастовій компанії в Гонконзі.

Колишня атестаційна компанія TUSD, Armanino нещодавно припинила надавати крипто-атестації. Наразі The Network Firm LLP проводить атестації для стейблкоїна.

Однак The Network Firm LLP не перевіряє напряму Techteryx або резерви. Вона збирає дані від зберігачів резервів TUSD. 

Враховуючи, що Techteryx не знаходиться в США, і компанія абсолютно не прозора щодо своїх власників, керівництва та провідного персоналу, заява TUSD про прозорість є оманливою.

Чого намагається досягти TUSD

Якщо Binance вирішила в дійсності використати TUSD як альтернативу BUSD, то безумовно ціль стоїть у входженні в трійку лідерів ринку стейблкоїнів. В цілому це можливо оскільки BUSD ймовірно ще в цьому році практично зникне з ринку, а враховуючи приріст капіталізації TUSD за останні 3 місяці обігнати DAI цілком реально.

Скринер стейблкоїнів
Скринер стейблкоїнів. Джерело: defillama

Залишається відкритим питання чи вартує зберігати свої активи в TUSD враховуючи все вище викладене?

Цей контент призначений лише для інформаційних цілей. Ви не повинні купувати чи продавати виключно на основі цієї інформації. Це не посібник до дії. Приймайте рішення дотримуючись власної інвестиційної стратегії та ризик-менеджменту.

Поділитися:

Share on telegram
Telegram
Share on facebook
Facebook
Share on email
Email
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Залишити коментар