Фондовий ринок. Чи можлива рецесія?

Акції американських компаній з малою капіталізацією та промислових компаній падають, що зазвичай сприймається як рецесія, але в рік, коли акції вже перевершили очікування, деякі інвестори вважають це ні чим іншим як ринковий шум. Давайте вникнемо в деталі щоб зрозуміти наскільки такі твердження співпадають з реальністю і чи чекає фондовий ринок подальше падіння.

Чи можлива рецесія

Фондовий ринок в обличчі індекса S&P 500 досяг свого піку 27 липня і з того часу впав приблизно на 6%, балансуючи на межі корекції та зміни тренду. Індекс Russell 2000 з малою капіталізацією втратив 11,3% від свого максимуму, що приблизно вдвічі перевищує падіння індексу S&P 500 за той самий період.

Різке падіння акцій малої капіталізації та промислових акцій зазвичай відбувається, коли економіка перебуває в рецесії.

В таблиці нижче представлено середню ефективність секторів S&P 500 після початку та завершення рецесії.

ефективність секторів S&P 500 після початку та завершення рецесії
Джерело: дослідницька група Ned Davis

Інші ознаки рецесії на фондовому ринку

S&P 500 очікує перших квартальних втрат за рік у розмірі близько 3%. Минулий тиждень став найгіршим для індекса з березня місяця, коли банк Silicon Valley збанкрутував. S&P 500 впав у середу на 1,2%, день рішення ФРС щодо ключової відсоткової ставки, і продовжив падіння до кінця тижня. Заява регулятора щодо вищих ставок які ймовірно доведеться тримати на максимумах довший період підвищує ризик рецесії.

У відповідь на це інвестори виводять капітал з фондів акцій у всьому світі найшвидшими темпами з грудня. Згідно EPFR Global, за тиждень до 20 вересня відтік капіталу з глобальних фондів акцій склав $16,9 млрд.

Дивергенція S&P 500 та ринку праці. Джерело: Bloomberg

Довгостроково високі відсоткові ставки можуть призвести до жорсткого економічного приземлення у 2024 році та спровокувати крахи та банкрутства на фінансових ринках. Сигнали вже з’являються, включаючи поглиблення кривої прибутковості, зростання рівня безробіття, зменшення особистих заощаджень та більшу кількість неплатежів по кредитам.

Рецесія підтверджується технічними сигналами

В третій декаді серпня ми писали, що на місячному графіку S&P 500 присутній ведмежий паттерн. В момент публікації це було ведмеже поглинання, проте на закритті місяця це вже було харамі на вершині або ж повішенний. В цілому зміна одного ведмежого паттерну на інший нічого не змінила – падіння в вересні було прогнозованим і воно відбулося.

Зараз на місячному графіку S&P 500 жодних натяків на зміну низхідного руху, тижневий графік також вказує на перевагу продавців, на денному графіку можна виділити виділити ведмежу формацію голова та плечі. Вона не дуже виразна, але все ж таки присутня. Рівень шиї вже пробитий. Реалізація цього ведмежого сигналу може призвести до падіння індекса до рівня 4000.

Денний графік індекса S&P 500
Денний графік індекса S&P 500. Джерело: Tradingview

Якщо натяки на рецесію справдяться, то загалом можна очікувати зниження S&P 500 до 3300 (мінус 24% від поточних рівнів). Інші індекси навряд чи залишаться осторонь.

Додатковим підтвердженням подальшого падіння фондового ринку буде зниження S&P 500 нижче 4300.

Нафта як каталізатор

Рішення ОПЕК+ скоротити видобуток чорного золота в період пожвавлення попиту призвело до стрімкого зростання вартості на енергоносії. Дороге паливо заважає регуляторам по всьому світу боротися з інфляцією та змушує йти на ще більше посилення грошово-кредитної політики. Це підсилює ймовірність настання рецесії.

Найближчим часом ФРС та інші ЦБ  можливо зітхнуть з полегшенням, оскільки на графіках нафти з’являються перші ознаки слабкості биків. WTI на минулому тижні сформувала високу хвилю на вершині у важливого цінового рівня в $92 за барель. Крім того ця висока хвиля може в певній мірі вважатися харамі на вершині, оскільки все її тіло знаходиться в межах тіла попередньої довгої бичачої свічки.

Графік зміни вартості нафти марки WTI
Графік зміни вартості нафти марки WTI. Джерело: Blackbull

Цей паттерн може стати початком кінця, з цього місця може розпочатися довготривале зниження вартості енергоносіїв, що в кінцевому варіанті допоможе економікам вийти з рецесії, а фондовий ринок повернеться до зростання.

Ми прогнозуємо падіння WTI до $30 за барель на часовому горизонті до року.

Інші важливі моменти на ринку:

  • Глобальні фонди облігацій 26-й тиждень поспіль отримують надходження в розмірі $2,5 млрд.
  • Технологічний сектор лідирує в залученні капіталу, а в енергетиці спостерігається найбільше зростання з березня.
  • Найбільший відтік капіталу спостерігається в фінансах та охороні здоров’я.

Цей контент призначений лише для інформаційних цілей. Ви не повинні купувати чи продавати виключно на основі цієї інформації. Це не посібник до дії. Приймайте рішення дотримуючись власної інвестиційної стратегії та ризик-менеджменту.

Поділитися:

Share on telegram
Telegram
Share on facebook
Facebook
Share on email
Email
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Залишити коментар