Як здати старі або зношені купюри без комісії?

Нещодавно в українському суспільстві зчинився гвалт – фінансові установи, банки, обмінники не хочуть приймати «старі» купюри доларів та євро, а крім того відмовляються приймати пошкоджені банкноти або ж приймають їх з драконівськими комісіями. Після розголосу в ситуацію втрутився НБУ. Чи покращило це становище та чи можна зараз здати або обміняти старі або зношені купюри без комісії?

Обмін зношених купюр

Доволі швидко відреагував на виклик Національний Банк України. У соціальній мережі на офіційному аккаунті регулятора з’явилося оголошення, що банкам та обмінникам заборонено відмовляти клієнтам в обміні валюти, якщо лічильник чи детектор на касі підтвердив справжність купюр або установлювати додаткову комісію чи обмеження на обмін справжньої валюти залежно від її номіналу, дизайну чи року випуску. Лишень значно зношені або пошкоджені банкноти приймаються на інкасо (процес вилучення банкноти з обігу та пересилання за кордон для обміну на нову).

Оголошення НБУ

Проте з плином часу, стало зрозуміло, що нічого не змінилося. Оголошення на фейсбук подібно до намірів які нічим не закріплені, жодного наказу або інструкцій не було видано! Касири в банках крім лічильників та детекторів використовують старий дідівський метод – мені видніше, навіть прийом на інкасо, в тих установах де він доступний, робиться неохоче! Ніби є зрушення в плані прийому валюти в незалежності від дати випуску, але далеко не всі установи це роблять.

НБУ такий стан справ пояснює тим, що не зміг домовитися з банками.

Цікаво про, що регулятор має домовлятися з тими хто йому підпорядковується?

Фінансові установи обгрунтовують такі умови обміну ускладненнями доставки валюти на обмін за кордон. Відсутність можливості перевозити вантажі літаком, в умовах війни, призвела до значного здорожчання послуги.

Судячи з розмірів комісій які беруть банки за інкасо (рейтинг буде представлено нижче), транспортування зношеної та пошкодженої валюти відбувається у супроводі танкової бригади «Абрамс»

Виникає логічне запитання: «Чому банки не перекривають збільшення витрат на інкасо та обмін старих купюр на нові за рахунок доходів?». За перші 5 місяців цього року фінансові установи заробили біля ₴54 млрд, перевищивши рівень доходів отриманий у 2021 році у 2 рази.

Де дешевше обміняти зношену або пошкоджену купюру?

Ми склали рейтинг банків які проводять операції інкасо в залежності від розміру комісій:

  1. Райффайзен Банк – 10%;
  2. ПУМБ (Перший Український Міжнародний Банк) – 12%;
  3. Акордбанк – 15%;
  4. KredoBank – 15% суми, але не менше ніж 350 грн;
  5. АТ «Перший інвестиційний банк» – 15%;
  6. Укрексімбанк – 20%;
  7. ПАТ МТБ Банк – 50%.

*рейтинг складено на основі рекомендацій НБУ. В цілому право на роботу з готівкою в Україні мають 65 банків, проте послуга інкасо не у всіх доступна

Як обміняти зношені або старі банкноти без комісії

Обмін зношених купюр без комісії

Прийшовши в банк обміняти зношені або «старі» банкноти не поспішайте платити комісію. Якщо ушкодження незначні, ступінь зношеності прийнятний або ж на касі відмовляються прийняти валюту в залежності від дати випуску спробуйте внести кошти на рахунок за допомогою банкомату. Пристрій має бути універсальним, крім видачі має бути доступне внесення готівки. Такий банкомат повністю дотримується інструкцій НБУ і виключає суб’єктивність думки касира.

На сьогоднішній день відомо, що таким способом можна поповняти валютні рахунки Приватбанку. Алгоритм дій виглядає так:

  1. Через додаток «Приват24» створюємо віртуальну карту у валюті яку плануєте внести на рахунок;
  2. Знаходимо банкомат-термінал, та вносимо готівку на валютний рахунок;
  3. За необхідності знімаємо валюту з віртуального рахунку через касу.

Поділитися:

Share on telegram
Telegram
Share on facebook
Facebook
Share on email
Email
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Залишити коментар