Інвестиції в умовах війни та рецесії. Як зберегти та примножити свої заощадження?

Війна не обійшла стороною нікого – змінилися цінники в магазинах, змінилися показники на табло обмінників, впали доходи, хтось втратив роботу, хтось – житло, а дехто навіть життя. Зараз на нас насувається ще одне випробування – рецесія, світова економіка гальмує. Перші її ознаки вже можна побачити на графіках котирувань – нафта за останні 4 тижні впала в ціні більше ніж на 20%. Гравці грають на випередження прогнозуючи зниження попиту на цей енергоносій  в зв’язку з уповільненням світової економіки. Першою, найімовірніше, в рецесію впаде Європа на фоні дефіциту природного газу, а далі ми побачимо ланцюгову реакцію яка розповсюдить це явище на інші регіони.

Як в цих надскладних умовах нам зберегти та примножити свої заощадження?

Котирування нафти марки WTI

Зміна вартості нафти марки WTI – тижневий графік

Є декілька варіантів:

 1. Військові облігації.

Дуже надійний спосіб зберегти свої заощадження (гарантований державою) та прискорити нашу перемогу. Всі залучені кошти йдуть на ЗСУ! Купити військові облігації зараз можливо навіть не виходячи з дому. Їх продають банки, різні фінансові установи та брокери. У більшості випадків без жодних комісій. Ключовими перевагами військових облігацій є:

 • Дохід гарантований державою;
 • Вища ставка ніж по депозитам в банку;
 • Відстуність податку на дохід;
 • Висока ліквідність. Ви маєте змогу продати облігацію в будь-який час при цьому не втративши доходу;
 • Низький поріг входу (від 1000 грн).

Доступні військові облігації України

Але якщо бути відвертими, то заробити на військових облігаціях навряд чи вдасться – це скоріш збереження ніж примноження. Споживча інфляція в Україні станом на сьогодні (06.07.2022) становить 18%, а максимальний дохід по півторарічним військовим облігаціям складає 11,5%. Звичайно інфляція з часом впаде, особливо на фоні падіння цін на пальне, але все ж мало ймовірно, що ви отримаєте дохід з врахуванням інфляції. Це ж саме стосується військових облігацій у валюті. В США зараз інфляція становить 8,6% в Європі на тому ж рівні. Прогнозують, що вона впаде до ~3% влітку 2023 року.

Ціль з інфляції, споживча інфляція, облікова ставка

Показники монетарної політики Національного Банку України

   2. BUSD

Стейбкоїн* від найбільшої в світі криптовалютної біржі Binance. В Україні ця біржа працює офіційно. Сам стейблкоїн забезпечений у співвідношенні 1:1 доларом США, випущений на Binance (у партнерстві з Paxos), схвалений та регульований Департаментом фінансових послуг штату Нью-Йорк (NYDFS).

Інвестиційна ідея полягає в покупці BUSD та розміщенні його на депозит на тій же біржі під 10% річних. Тобто тут вже мова йде про чистий дохід оскільки відсоток вищий за інфляцію в США. Але є певні обмеження – 10% річних ви отримуєте на суму до 2000 BUSD (до 2000$). Поповнити рахунок на Binance можна за допомогою P2P в гривні або інших валютах. Процес відкриття та верифікації рахунку не складний.

Ця інвестиційна ідея більш ризикова в порівнянні з військовими облігаціями, але в той же час має свої переваги:

 • Більший дохід;
 • Захист від девальвації гривні.

*Стейблкоїн – це узагальнена назва криптовалют обмінний курс яких намагаються стабілізувати, до прикладу привязавши їх до звичайних валют або біржових товарів.

   3. Казначейські облігації США

Цей актуальний на даний час вид інвестиції є високонадійним та високоприбутковим але в той же час більш складним у реалізації. Ми пропонуємо купити безпосередньо не самі облігації, оскільки поріг входу від 10000$ а ETF які їх відслідковують (TLT). Сьогодні одна акція (пай) Ishares 20+ year treasury bond ETF (тікер TLT) коштує 116$. Є така закономірність, що під час підняття основної процентної ставки ФРС вартість облігацій знижується. Так було і цього разу, вартість TLT знизилася з 179,7$ до 108,12$ (мінус 39,8%). Облігації користуються попитом у періоди криз, рецесій та високих ставок – саме те, що ми маємо зараз у світовій економіці. Слідуюче засідання ФРС заплановане на 27 липня 2022 року і з великою ймовірністю ставку буде знову піднято на 0,75%, таким чином регулятор досягне відмітки в 2,5%. Подальше підняття ставок під знаком питання. Якщо ця ставка стане максимальною для цього періоду посилення політики, то попит на довгострокові облігації з максимальною дохідністю буде великим. Наразі ми вже маємо на місячному графіку TLT чіткий графічний паттерн на покупку (дивись малюнок нижче). Надалі очікуємо на значний приріст вартості TLT з ймовірністю оновлення історичних максимумів. В середньому можна очікувати дохід по TLT за рахунок вартості в діапазоні 20-25% річних.

Щодо реалізації даного варіанту інвестицій прийдеться трохи попрацювати. Для початку необхідно відкрити рахунок у іноземного брокера (процедура доволі складна і не швидка), далі поповнити його з врахуванням обмежень Національного Банку і тільки після цього купити TLT.

Місячний графік зміни вартості Ishares 20+ year treasury bond ETF

Якщо в процесі реалізації будь-якого з запропонованих варіантів інвестування у вас виникли труднощі, звертайтеся! Наші контакти за посиланням! Допоможемо реалізувати у найкоротші терміни!

Цей контент призначений лише для інформаційних цілей. Ви не повинні купувати чи продавати виключно на основі цієї інформації. Це не посібник до дії. Приймайте рішення дотримуючись власної інвестиційної стратегії та ризик-менеджменту.

Поділитися:

Share on telegram
Telegram
Share on facebook
Facebook
Share on email
Email
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Цей запис має 3 коментар(-ів)

 1. Богдан

  Дуже цікава стаття! Сам зараз слідкую за TLT у поті чола. Після виникнення паттерна “молот” відчувається, що учасники ринку не очікують підвищення ставки після 2,5.
  Але чому?

 2. SeM

  Як тільки ФРС розпочала політику посилення відразу заговорили про нейтральну ставку ~2.5%. Це означає, що коли ставка досягне цього рівня ФРС буде діяти менш рішуче і буде відштовхуватися від показників економіки (інфляція, безробіття…). Інфляція має шанси знизитися (публікація буде 13 липня 2022) на фоні зниження цін на сировину (нафта, пшениця…), а це в свою чергу стримає ФРС від подальшого підняття ставки

 3. SeM

  Щодо третього варіанту інвестицій (TLT) – вартує трохи почекати! Сильний ринок праці в США (дані від 08.07.2022) розширює можливості ФРС в плані підняття ставок. Найімовірніше в серпні-вересні ця інвестиція стане актуальною

Залишити коментар