За тиждень перша криптовалюта втратила біля 11%, альткоїни втратили ще більше. Настільки інтенсивне зниження котирувань підіймає питання: «Це корекція 100% росту з листопада минулого року, чи ведмеді прокинулися після зимової сплячки і мають намір подолати минулорічний мінімум?».
На це питання спробуємо дати відповідь у цій статті!
Ринкові показники
На ринку панує невизначеність, про це свідчать показники залучення коштів у біткоїн ETF. ProShares Short Bitcoin Strategy ETF (тікер BITI) з капіталізацією $149 млн., який відстежує зворотню ефективність біткойна, залучив понад $118 млн. цього року, незважаючи на зменшення короткої позиції на 47% з початку року. Це більший приріст, ніж у його протилежності ProShares Bitcoin Strategy ETF (BITO) з капіталізацією $1 млрд., який залучив $89 млн. на тлі 60% зростання цього року.
Збільшення ставок на падіння біткоїн говорить нам про те, що гравці не впевнені в подальшому зростанні котирувань першої криптовалюти. Подібна ситуація в середині лютого – на початку березня призвела до втрати 20% вартості BTC.
Останні декілька тижнів ріст біткоїн відбувався на дуже низьких об’ємах, що є свідченням низької ліквідності. У биків банально не має палива для продовження руху вверх.
Те, що створює тиск
Як би не хотілося визнавати, але ключовим фактором, що давить на котирування біткоїн є зменшення грошової маси завдяки діям регулюючих органів США. Цей фактор аналогічним чином відобразиться на котируваннях основних фондових індексів (S&P 500, NASDAQ, Dow Jones…), якщо в майбутньому скорочення грошової маси буде мати продовження.
Майже весь 2022 рік грошова маса скорочувалася і ми спостерігали негативні тенденції як на фондовому так і на криптовалютному ринках. В березні цього року банківський колапс в США змусив ФРС влити ліквідність для порятунку банків, криптовалюта, акції відреагували більш ніж позитивно. Проте, як показує графік вище, ФРС не відмовилася від скорочення грошової маси і як тільки шторм у банківському секторі стих, вони продовжили забирати ліквідність, що є перешкодою для подальшого зростання крипти.
Інший чинник, що створює тиск на котирування цифрових активів – хаос у регулюванні криптогалузі в Сполучених Штатах Америки. Заяви Генслера, позови SEC, розслідування… Все це не припиняється, а «віз там де і був!». Жодного руху до чіткого та зрозумілого регулювання! Все на рівні тверджень: «Товар, не товар!». І оперують цим твердженням кому як зручно.
Багато криптокомпаній на цьому фоні розглядають переїзд з США в інші країни. Нещодавно CEO Coinbase заявив про намір покинути країну якщо питання з регулювання не буде вирішено.
Окремо здійснюється тиск на банки, що надають послуги криптокомпаніям. Ті без будь-яких вагомих причин відмовляються надавати послуги, що логічно негативно відзеркалюється на котируваннях цифрових активів.
Рятувальний човен
Рятувальний човен під назвою «Гонконг», несподівано для криптогалузі, спустив на воду Китай. Ще восени минулого року місто розпочало свій шлях з легалізації цифрових активів який добігає логічного завершення. Вже зараз в Гонконзі з криптобанкомату можна зняти гонконгські долари, дозволена торгівля крипто ETF, централізовані крипто біржі стають в чергу на отримання ліцензії, банки (навіть державні) пропонують свої послуги криптокомпаніям, а незабаром комісія по цінним паперам та фьючерсам Гонконгу обіцяє дозволити торгівлю криптовалютами роздрібним інвесторам (на момент написання статті діє заборона торгівлі цифровими активами тим інвесторам у кого капітал не перевищує $1 млн).
Отже, в одному місці убуває в іншому прибуває!
Щодо регулювання, то світ не стоїть на місці на відміну від США. На минулому тижні парламент Європейського союзу проголосував за законопроект щодо комплексного регулювання криптоіндустрії MiCA. Він вступить в дію тільки в 2024 році, проте для криптокомпаній уже є ясність у якому середовищі доведеться працювати.
Тайвань оновлює законодавчу базу та наділить місцеву комісію з фінансового нагляду (FSC) мандатом на регулювання криптовалюти.
Дубай прийняв закон про віртуальні активи та заснував регулюючий орган ще рік назад, зараз планує збільшити чисельність штату працівників в 4 рази на фоні росту заявок на ліцензування.
Схоже більшу частину криптопирога отримають не штати!
Технічні суперечності
Кожен раз коли на ринок криптовалюти приходила криптозима падіння біткоїн перевищувало 80%. У 2015 році перша криптовалюта впала на ~86% (капіталізація на піку досягала $13,6 млрд.), у 2018 році – на ~84% (капіталізація на піку досягала $326 млрд.). 2022 рік став винятком, біткоїн знижувався на 77,5% (капіталізація на піку досягала $1,274 трлн.). Зменшення глибини падіння можна пояснити зростання капіталізації, проте чи не занадто сильно вона зменшилася? Капіталізація першої криптовалюти між піками 2017-го та 2021-го роками зросла на 400%, на попередньому етапі приріст перевищив 2400%.
Питання залишається без відповіді!
Криптозима закінчилася?
Якщо взяти по тривалості і припустити, що поточна криптозима закінчилася 21 листопада 2022 року (досягнуто мінімальної позначки), то вона тривала 376 днів, що знаходиться в межах середнього показника двох попередніх періодів спаду (406 та 364 дні).
Інше підтвердження закінчення криптозими – закріплення котирувань першої криптовалюти вище простої ковзної з періодом 200. Хоча чому саме 200, питання відкрите! Для фондового ринку часто використовують період 252 – кількість робочих днів у році. Якщо йти за цією логікою то для крипти правильним є період 365, оскільки ринок працює без вихідних. В будь-якому випадку ще жодного разу за всю історію існування біткоїн перша криптовалюта після закріплення вище цього трендового індикатора не досягала нових мінімумів – тренд змінювався, а котирування підіймалися до нових історичних максимумів! (перевірено ковзні з періодом 200, 252, 365).
Друге просте підтвердження закінчення криптозими – біткоїн зростав на протязі трьох місяців поспіль. На графіках першої криптовалюти ви не зустрінете корекції низхідного тренду, що тривала три місяці!
Паттерни корекції
Тиждень до закінчення місяця і на місячному графіку біткоїн сформований сильний ведмежий паттерн – падаюча зірка. Знаючи волатильність першої криптовалюти, все ще може змінитися, але це все одно тривожний дзвіночок.
На тижневому графіку BTC ведмеже поглинання і цей паттерн уже не зміниться – тижнева свіча закрита. Найближчі підтримки розміщені на рівнях 25К та 20К і вони помітні неозброєним оком.
На денному графіку біткоїн в суботу 22 квітня сформувався бичачий паттерн – просвіт у хмарах. Він стримував натиск ведмедів на протязі двох днів і ймовірно на більше його не вистачить, ми побачимо подальше падіння.
Прогноз
Маємо безліч ознак того, що криптозима закінчилася, а отже те що ми зараз бачимо на графіках біткоїн є нічим іншим як корекція. Судячи з ведмежих паттернів на різних часових періодах це тільки початок відкату після 100% росту з листопада минулого року. Найімовірніше ми побачимо падіння біткоїн ближче до 25К на цьому тижні і можливо після нетривалої паузи спробу знизити котирування першої криптовалюти до 20К.
Прогноз буде уточнено, після того як цей низхідний імпульс закінчиться. Ризики зниження котирувань BTC нижче минулорічних мінімумів все ще присутні.
Фундаментальна ситуація, яка описана на початку статті, тільки сприяє корекційним рухам.
Цей контент призначений лише для інформаційних цілей. Ви не повинні купувати чи продавати виключно на основі цієї інформації. Це не посібник до дії. Приймайте рішення дотримуючись власної інвестиційної стратегії та ризик-менеджменту.