Cardano: повільно але надійно

Cardano було задумано з метою вирішення проблем безпеки, масштабованості та стійкості. Проєкт є одним із перших, хто застосував одну з найпопулярніших блокчейн архітектур на сьогодні: Proof-of-Stake. Cardano розробив Ouroboros Classic – свій перший консенсусний механізм PoS. У поєднанні з моделлю використання невитрачених транзакцій (UTXO) для мережі смарт-контрактів, Cardano вважає себе блокчейном «третього покоління». Bitcoin, на їхню думку є мережею першого поколінням, а Ethereum — другого.

Загальна інформація про Cardano

Cardano — це блокчейн з відкритим вихідним кодом і підтримкою смарт-контрактів, створений на основі рецензованих академічних досліджень. Розробку Cardano почали в 2015 році Чарльз Хоскінсон (Charles Hoskinson) і Джеремі Вуд (Jeremy Wood), а також команда Input Output Hong Kong (IOHK), нині перейменована в Input Output Global (IOG). Чарльз та Джеремі до запуску Cardano працювали над розробкою Ethereum. Блокчейн платформа Cardano і її нативний токен ADA були запущені у вересні 2017 року після багатоетапного ICO.

Робота та розвиток Cardano підтримується трьома організаціями:

 • Input Output Global (IOG) — компанія з дослідження та розробки блокчейну. Відповідає за розвиток проєкту.
 • Фонд Cardano — некомерційна організація, яка зосереджена на розвитку ядра та розвитку екосистеми пов’язаної з проєктом. Вона володіє брендом Cardano та стимулює широке впровадження.
 • EMURGO — компанія венчурного капіталу, яка є комерційним підрозділом Cardano. EMURGO полегшує інтеграцію для ділових партнерів з простору Web2 і відкриває можливості для бізнесу.

Дорожня карта та оновлення Cardano

Дорожня карта Cardano складається з п’яти етапів (епох): Байрон, Шеллі, Гоген, Басьо та Вольтер. Послідовність епох є не обов’язковою, оскільки деякі продовжують розвиватися ще довго після настання.

 1. Байрон – Фундамент

Епоха Байрона настала у вересні 2017 року із запуском блокчейну Cardano в основній мережі. Під час цього етапу блокчейн працював як об’єднана мережа, яка підтримувала лише транзакції ADA.

 1. Шеллі – Децентралізація

Шеллі була запущена у липні 2020 року, втіливши в життя запропонований Cardano протокол PoS Ouroboros Proas.

 1. Гоген – Розумні контракти

Епоха Гогену додала підтримку смарт-контрактів у вересні 2021 року. Було випущено мову програмування Plutus, яка дозволила запуск dapps,  карбування NFT та екосистему DeFi.

 1. Басьо – Масштабування

Зараз триває епоха Басьо, яка має на меті покращити масштабованість шляхом додавання бічних ланцюгів і L2 рішень до екосистеми.

 1. Вольтер – Управління

Вольтер реалізовується одночасно з Басьо і зробить останні кроки до децентралізації. Вольтер відповідає за систему казначейства та систему голосування щодо пропозицій  вдосконалення Cardano. Після її завершення спільнота контролюватиме хардфорки та казначейство, а не IOG, Cardano Foundation і EMURGO, які наразі володіють всіма ключами управління.

Дорожня карта Cardano постійно оновлюється, а її завершені елементи продовжують вдосконалюватися. До прикладу механізм PoS Cardano, Ouroboros, уже мав декілька різних версій і ще заплановано декілька його оновлень.

Технології Cardano

Нативний токен ADA

У блокчейнах із моделями транзакцій на основі облікових записів, наприклад, ланцюги EVM, єдиний рідний токен блокчейну (наприклад, ETH на Ethereum) має відмінні функції від усіх інших токенів (взаємозамінних і невзаємозамінних).

З підтримкою кількох активів на Cardano це не так. Усі взаємозамінні і невзаємозамінні токени (NFT) є рідними токенами та мають майже всі функції, які має ADA. Основні відмінності полягають у тому, що плата за газ завжди сплачується в ADA і що можна створювати та знищувати лише рідні токени.

Токени на Cardano не потрібно розгортати через смарт-контракти. Таким чином, вони не вразливі до експлойтів такою ж мірою, як ERC-20 або ERC-721, і не потребують передачі виконання смарт-контракту. Оскільки вони не створюються за допомогою різнорідних смарт-контрактів, розробники dapp можуть інтегрувати всі нативні токени Cardano однаково. Крім того, модель eUTXO (її буде описано нижче) дозволяє передавати кілька токенів різних типів разом в одній транзакції.

eUTXO

Bitcoin та Cardano, на відміну від Ethereum, використовують модель UTXO. У цій моделі транзакції можуть включати один або кілька UTXO як вхідні дані та один або більше UTXO як вихідні — усі довільних розмірів для задоволення потреб передачі. Як це працює? Наприклад Олександр має UTXO вартістю 5 ADA і хоче заплатити Ярославі 2 ADA — UTXO буде розділено на 2 ADA UTXO для Ярослави, 0,2 ADA UTXO для оплати комісії та 2,8 ADA UTXO назад для Олександра подібно решти готівкою в магазині. Цей оригінальний UTXO більше не буде UTXO, оскільки він був використаний, і його більше ніколи не можна буде витратити.

Cardano використовує нову версію UTXO під назвою eUTXO (розширений). eUTXO включає дані та сценарій, що дозволяє додавати довільну логіку та метадані до кожної окремої транзакції.

eUTXO включає дві функції в порівнянні з класичним UTXO:

 1. довільна логіка, яка посилається на сам eUTXO та його дані, щоб визначити, чи можна його використовувати як вхідні дані для нової транзакції.
 2. метадані або смарт-контракт у Plutus. Він надає розробнику транзакцій інструкції щодо того, що робити з eUTXO.

Переваги eUTXO:

 • Дешевша перевірка транзакцій — не потрібно платити за вартість пам’яті для відстеження накопиченого стану ланцюжка.
 • Має нижчі вимоги до вузлів щодо зберігання даних — не потрібно зберігати дерево стану всіх балансів рахунків, як це відбувається з моделлю на основі облікового запису.
 • Вартість і дійсність транзакцій можна передбачити до їх виконання. Комісії також можна передбачити, оскільки немає довільного впорядкування на основі змінної газу.
 • Має масштабованість — транзакції можуть оброблятися паралельно.

Механізм консенсусу

Як вже було вище згадано Cardano використовує механізм консенсусу PoS Ouroboros. У цій системі користувачі можуть делегувати свої ADA оператору пулу ставок і отримувати винагороди, зберігаючи право власності на свої токени. Ouroboros  ділить час на епохи по п’ять днів і далі ділить кожну епоху на 21 600 інтервалів у середньому по 20 секунд кожен. Кожен вузол використовує перевірену випадкову функцію (VRF) для генерації випадкового числа. Якщо номер VRF нижче певного порогу, цей вузол стає лідером слота та пропонує блок. Якщо кілька вузлів досягають цього, усі вони створюють блоки, а наступний вибраний лідер слота обирається на основі найменшого числа VRF групи. Поріг залежить від суми ADA, що надає перевагу більшим пулам ставок.

Ouroboros постійно вдосконалюється незважаючи на те, що працює з дня запуску мережі. Всього було три версії цього механізму (Ouroboros Classic, Ouroboros Genesis, Ouroboros Praos), остання з них працює і зараз.

Які особливості Ouroboros Praos? У Praos оператори/валідатори пулу ставок заздалегідь знають, які слоти вони ведуть, а інші валідатори – ні. Крім того, жоден користувач не знає заздалегідь, скільки слот-лідерів матиме кожен слот. Це додає рівень безпеки, оскільки запобігає DDOS-атакам на лідерів слотів. У попередніх версіях Ouroboros лідери слотів були відомі публічно заздалегідь, і лише один лідер слотів відповідав одному слоту.

Haskell та Plutus

Cardano було створено за допомогою Haskell, статичної функціональної мови програмування. Plutus, створений IOHK, є мовою на основі Haskell. Він має додаткові функції для підтримки використання блокчейну та смарт-контрактів.

Хардфорк Vasil у вересні 2022 року додав нові функції з Plutus V2.

Токен ADA

ADA, нативний токен мережі Cardano, використовується для транзакцій P2P, безпеки та зборів за газ. Максимальна пропозиція ADA становить 45 мільярдів. Близько 31,2 мільярда ADA було викарбувано під час Genesis Block Distribution, а решта 13,8 мільярда ADA будуть викарбувані як блокові винагороди. Близько 35 мільярдів ADA (78%) зараз знаходяться в обігу.

Пропозиція ADA збільшується на 0,3% за епоху. Оскільки ми вже знаємо, що епоха триває 5 днів, то за рік емісія ADA становить 21,9%. Не надто привабливий показник, особливо на фоні падіння вартості на 90%. Наразі механізм спалювання відсутній. У цей час, у казначействі знаходиться понад 1 мільярд ADA які буде використано для розвитку екосистеми.

Інфляція ADA в 21,9% річних виглядає небезпечною і такий її рівень збережеться ще на протязі майже 2 років (виходячи з максимальної пропозиції та кількості токенів в обігу). Частково її можна зменшити за допомогою безпечного стейкінгу через «рідний» гаманець Daedalus (дохід біля 5% річних). Повністю побороти інфляцію дозволить, депозит на одній з централізованих бірж або інші високодохідні інструменти. Whitebit, до прикладу, розміщує депозити в ADA зі ставкою 28%.

Токени мережі Cardano розподілені наступним чином (див. гістограму нижче)

Як розподілені токени ADA
Джерело: Cardano

Початкові ~31,1 мільярда токенів ADA були розподілені між учасниками ICO (~83%) і трьом основним організаціям Cardano (~17%).

Учасники ICO придбали ~25,9 мільярда ваучерів на токени ADA протягом чотирьох траншів між 2015 і 2017 роками на суму ~109 000 BTC, або 63 мільйони доларів США. Приблизна вартість токену на момент покупки 0,00243$. Прибуток ICO інвесторів станом на зараз складає біля 15000%.

Близько 5,2 мільярда ADA було розподілено між IOHK (тепер IOG), фондом Cardano та EMURGO.

Cardano станом на зараз

Cardano пережила сплеск активності у першому кварталі 2022 року за рахунок DeFi. Але під час ведмежого ринку кількість щоденних транзакцій знизилася до рівня приблизно 60 000. На цьому рівні Cardano обробляє в середньому 0,75 транзакцій за секунду (TPS). Важливо зауважити, що TPS eUTXO не є прямим еквівалентом TPS на основі облікового запису (ETH, SOL, DOT…), оскільки в одній транзакції eUTXO часто беруть участь кілька активів і кілька одержувачів.

Добова кількість транзакцій в мережі Cardano. Джерело: coinmetrics

Стосовно нод та стейкерів, IOHK спочатку був єдиним виробником блоків, проте зараз їх вже більше 2900. Валідаторам пулу ставок делеговано понад 71% ADA. Повній децентралізації  та передачі у власність спільноти сприяє така інфраструктура, як гаманець Daedalus. Він містить повний вузол із усіма можливостями перевірки. Daedalus незалежно перевіряє всі транзакції, і йому не потрібно покладатися на централізовані сервери.

TVL Cardano DeFi станом на зараз становить ~76 мільйонів доларів з ринковою капіталізацією ~12,9 мільярда доларів. Співвідношення Mcap/TVL ~170, що значно вище, ніж у конкурентів Ethereum, Solana та Binance з коефіцієнтами ~7, ~33 та ~12 відповідно. Проте TVL того ж Solana навіть після нищівного удару завданого крахом FTX (один із ключових інвесторів SOL) складає 264 млн. доларів. Все тому, що розробники віддають перевагу Solidity та EVM.

TVL Cardano Джерело: DeFiLlama

Функція смарт-контракту в Сardano існує вже більше п’яти років, але насправді їй лише рік. Такий пізній запуск відповідає духу проекту, який полягає у академічному підході до розробок та ретельному тестуванню. Завдяки такому підходу Cardano втратив будь-яку потенційну перевагу «першого учасника». Повільне зростання DeFi сектора також можна пояснити тим, що розробникам Web3 доводиться вивчати нову мову програмування (Haskell).

В тім екосистема зростає і станом на зараз включає DEX, протоколи запозичень та позик, децентралізованих постачальників стейблкойнів та всю іншу важливу інфраструктуру DeFi.

Досягнення проєкту

Основне досягнення Cardano це безперебійна та надійна робота. З моменту свого запуску понад п’ять років тому Cardano ніколи не пропускала жодного блоку та не перезавантажувалася. Мережа не відключалася навіть під час оновлень. Все завдяки методичному, обдуманому та іноді повільному підходу до розробки, віддаючи пріоритет стійкості над швидкістю.

Atala PRISM ще одне досягнення проєкту. Це платформа самосуверенної ідентифікації (SSI) на блокчейні Cardano, що забезпечує цифрову інфраструктуру для банківської справи, охорони здоров’я, освіти тощо. Цілі країни, університети та індустрії, здебільшого в просторі Web2, використовують інфраструктуру ідентифікації Atala. До прикладу міністерство освіти Ефіопії застосовує Atala у вигляді облікової системи для студентів. Dish Network (американська компанія, що надає послуги супутникового мовлення та супутникового інтернет зв’язку на території США) використовує Atala для ідентифікації клієнтів та системи лояльності.

Прагнучи залучити як найбільше розробників Cardano робить ставку на  рішення Layer-2 і сайдчейни. Накладні мережі, Mithril та Mamba підтримуються підмножиною пулів ставок Cardano і можуть вирішувати спеціальні потреби, такі як сумісність з EVM. Сайдчейн Cardano EVM  в альфа-версії вийшов у червні 2022 року. Він дозволяє розробникам Solidity легко переносити програми в екосистему Cardano.

Cardano має дуже багато шанувальників у соціальних мережах. Аккаунт у Twitter налічує близько 1,3 мільйона підписників, Reddit – 670 000, YouTube – 28 000.

До речі, сьогодні в день написання цієї статті 31.01.2023 року, алгоритмічний стейблкоїн Djed запущено в основній мережі Cardano. Згідно з анонсом, прив’язка Djed до долара США забезпечується нативним токеном екосистеми ADA та спалюванням SHEN. Резерв забезпечення знаходиться у діапазоні 400-800%. Очікується, що нову монету інтегрують у 40 програм екосистеми Cardano. Djed вже представлено на децентралізованих біржах MinSwap, Wingriders та MuesliSwap.

Чи є зміст інвестувати в Cardano

Більшість традиційних інвесторів ділить свій портфель на дві частини: ризикові та менш ризикові активи (акції та облігації). Криптоінвесторам вартує дотримуватися тієї ж стратегії – альткоїни та коїни.

До ризикових активів в криптоіндустрії відносяться альткоїни, до менш ризикових – коїни (блокчейни першого рівня типу Bitcoin, Ethereum, Polkadot…).

Cardano відноситься до менш ризикових криптоактивів, це блокчейн першого рівня. Ця мережа має асоціюватися у вас зі словом «надійність», вона входить в топ-10 криптовалют за капіталізацією і безперечно в неї вартує інвестувати.

При умові зміни тренду на криптовалютному ринку з ведмежого на бичачий, інвестиція в Cardano може принести більше 1000%. Найгарячіша фаза росту орієнтовно почнеться в кінці 2024 року, коли емісія ADA буде завершена.

Цей контент призначений лише для інформаційних цілей. Ви не повинні купувати чи продавати виключно на основі цієї інформації. Це не посібник до дії. Приймайте рішення дотримуючись власної інвестиційної стратегії та ризик-менеджменту.

Поділитися:

Share on telegram
Telegram
Share on facebook
Facebook
Share on email
Email
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Залишити коментар